Home Domov Víte, proč a jak se správně starat o nábytek z masivu?

Víte, proč a jak se správně starat o nábytek z masivu?

0

Máte doma nábytek z masivu a nevíte, jak se o něj správně starat? Aby vám vydržel několik generací, je třeba dodržovat několik jednoduchých tipů, které přispějí k dobré péči o masiv. Pojďme se na ně podívat.

Nábytek z masivu

Najde se spoustu důvodů, proč milovat nábytek z masivního dřeva. Za prvé, je neuvěřitelně odolný a má dlouhou životnost. Můžete ho také zušlechtit nebo znovu použít, pokud budete chtít někdy změnit vzhled svého domova.

Nábytek z masivu je taktéž šetrný k životnímu prostředí. Na rozdíl od dřevotřískových desek nebo jiných umělých materiálů pochází masivní dřevo z obnovitelných zdrojů. Stromy jsou trvale udržitelnou plodinou, a pokud se s nimi správně hospodaří, mohou poskytovat nekonečné zásoby dřeva pro nábytek a další účely.

Nábytek z masivního dřeva má navíc přirozenou krásu, která je nesrovnatelná s jinými materiály. Struktura a barva dřeva se může značně lišit, což dává každému kusu nábytku jedinečný a neopakovatelný vzhled.

Proč byste se měli starat o nábytek?

Nábytek je jedním z nejdůležitějších prvků vašeho domova. Poskytuje nejen pohodlí a styl, ale hraje také významnou roli v celkové funkci vašeho domova. Každý kus nábytku ve vaší domácnosti, od pohovky v obývacím pokoji až po jídelní stůl v kuchyni, má svůj účel.

Proto je také velmi důležité věnovat dostatek času péči o nábytek, a to nejen ten z masivu. S trochou úsilí udržíte svůj nábytek v co nejlepším stavu po mnoho let. A když přidáte tipy pro zútulnění domácnosti, budete se doma cítit více než pohodlně a příjemně.

Předejděte poškození

Jedním z nejdůležitějších důvodů, proč pečovat o nábytek, je zabránit jeho poškození. Ať už se jedná o rozlitou ranní kávu nebo škrábanec od kočky, poškození může zničit vzhled vašeho nábytku a snížit jeho pohodlí při používání.

V první řadě zkuste předejít jeho poškození. Použijte podložky, které ochrání váš konferenční stolek před skvrnami od vody, nebo umístěte přes gauč přehoz, aby se na látku nelepily zvířecí chlupy.

Prodlužte jeho životnost

Dalším důvodem, proč se o svůj nábytek starat, je prodloužení jeho životnosti. Při správné péči může váš nábytek vydržet roky, dokonce i desetiletí. Pokud však budete svůj nábytek zanedbávat, bude mnohem dříve vykazovat známky opotřebení.

Chcete-li prodloužit životnost svého nábytku, nezapomeňte jej pravidelně oprašovat a vysávat všechny čalouněné kusy. Měli byste se také vyvarovat pokládání horkých předmětů nebo orosených sklenic s velmi studenými nápoji přímo na dřevěné povrchy a nábytek uchovávat mimo dosah přímého slunečního světla, abyste zabránili jeho vyblednutí.

Šetřete peníze

Péče o nábytek vám může z dlouhodobého hlediska také ušetřit peníze. Pokud se budete o nábytek dobře starat, nebudete ho muset tak často vyměňovat. To znamená, že časem ušetříte peníze za nákup nábytku.

Pokud navíc podniknete kroky k prevenci poškození, vyhnete se nákladným opravám. Pokud například pod hrnek na kávu umístíte podložku, nebudete se muset starat o skvrny od vody na stole.

Zvyšte hodnotu svého domova

Pokud se někdy rozhodnete svůj domov prodat, stav vašeho nábytku bude hrát roli v jeho hodnotě. Potenciální kupující si budou všímat jakéhokoliv poškození, skvrn nebo opotřebení. Což povede k tomu, že vám mohou nabídnout za prodej méně peněz.

Na druhou stranu, pokud je váš nábytek v dobrém stavu, mohl by ve skutečnosti zvýšit hodnotu vašeho domu. To platí zejména v případě, že máte kvalitní a dobře vyrobený nábytek.

Užívejte si svůj domov více

Díky péči o váš nábytek si budete více užívat vašeho domova. Pokud dobře pečujete a staráte se o nábytek je pak hezčí na pohled a samozřejmě i vy z toho máte celkově lepší pocit. Váš domov se tak stane o mnoho příjemnějším místem.

Tip: Víte, jak naladit váš domácnost podle Feng Shui?

Rozdíl mezi nalakovaným a nelakovaným nábytkem

Existují dva typy povrchových úprav dřevěného nábytku: lak a nelak. Lak je bezbarvá, tvrdá, ochranná povrchová úprava, která se nanáší na povrch nábytku. Nelak je povrchová úprava, která se nanáší na zadní nebo spodní stranu nábytku.

Lakovaný nábytek je odolnější než nelakovaný a je méně pravděpodobné, že se poškrábe nebo odštípne. Rovněž se snadněji čistí a udržuje. Nelak je náchylnější k poškrábání a odštípnutí a hůře se čistí.

Chcete-li lak vyčistit, stačí jej otřít vlhkým hadříkem. K čištění nelaku je třeba použít jemný roztok vody a mýdla. Nezapomeňte mýdlo zcela opláchnout, abyste nepoškodili povrchovou úpravu.

Jestliže chcete lak udržovat, budete muset občas nanést novou vrstvu. To můžete provést i sami pomocí štětce nebo válečku. Chcete-li udržovat nelak, stačí jej pravidelně otírat vlhkým hadříkem.

Pokud hledáte odolnou a snadno udržovatelnou povrchovou úpravu pro svůj dřevěný nábytek, je lak tou lepší variantou. Pokud dáváte přednost přírodnímu vzhledu nebo pracujete s omezeným rozpočtem, může být lepší volbou nelakovaný nábytek.

Pryč s prachem

Pokud jde o utírání prachu z dřevěného nábytku z masivu, nejlepším nástrojem je měkký, suchý hadřík. Můžete také použít péřovou prachovku, ale dávejte pozor, abyste nepoškrábali povrch. Pokud máte kus nábytku s mnoha zákoutími, možná budete muset použít zubní kartáček nebo vatovou tyčinku, abyste se dostali do všech malých prostor.

Na dřevěném nábytku se rychle hromadí prach, proto je důležité jej pravidelně oprašovat. Ideální je alespoň jednou týdně, ale pokud máte rušnou domácnost, možná to budete muset dělat častěji.

Zvláštní pozornost věnujte vyřezávaným detailům nebo ozdobám, protože ty mohou být magnetem na prach.

Vyleštění nábytku z masivu

Aby váš dřevěný nábytek vypadal stále jako nový a zářivý, musíte si dát trochu práce a pravidelně ho leštit. Zde je návod, jak na to:

  1. Začněte tím, že nábytek oprášíte měkkým a čistým hadříkem. Tím odstraníte veškeré povrchové nečistoty a prach, které by mohly dřevo poškrábat, až začnete leštit.
  1. Poté si vyberte leštidlo na nábytek. Použijte buď leštící vosk nebo tuhé mýdlo. Také si můžete vyrobit vlastní leštidlo smícháním olivového oleje a citronové šťávy v poměru 1:1.
  1. Naneste leštidlo na nábytek pomocí čistého měkkého hadříku a pracujte malými kroužky.
  1. Jakmile pokryjete celý kus nábytku, vyleštěte jej čistým, suchým hadříkem, abyste mu dodali lesk.
  1. Tento postup opakujte každých několik týdnů nebo podle potřeby, aby váš dřevěný nábytek vypadal co nejlépe.

Pouze speciální prostředky a bez chemie

Na trhu existuje řada různých přípravků na ošetření dřeva, z nichž každý je určen k jinému účelu. Existují například výrobky, které lze použít k impregnaci dřeva, a také výrobky, které lze použít k opravě poškození, jako jsou praskliny, trhliny a díry.

Při výběru přípravku na ošetření dřeva je důležité vybrat takový, který je vhodný pro konkrétní typ dřeva, které ošetřujete. Pokud máte nábytek z masivního dubu, vyberte přípravek pro péči o dubový nábytek a podobně.

Vyhněte se teplu

Snažte se vyvarovat váš nábytek zbytečně vysokým teplotám. Nemluvíme zrovna o ohni v krbu, nicméně není ideálním způsobem postavit vaši novou komodu z masivu k topení.

Přilehlá strana daného nábytku bude totiž trpět výkyvy teplot a za pár týdnů dojde k poškození, což platí nejen pro vnějšek, ale i vnitřek.

Neexistuje správná a univerzální vzdálenost, nicméně nábytek by měl být dostatečně daleko. Vždy volte větší vzdálenost před menší. Mohlo by také dojít ke změně barvy na povrchu a to je u masivu opravdu velká škoda.

Opatrně se sluncem

Když na nábytek z masivního dřeva dopadá slunce, může způsobit jeho deformaci, štěpení a změnu barvy. Sluneční ultrafialové paprsky jsou pro dřevo obzvláště škodlivé a mohou dokonce vybělit jeho přirozenou barvu.

Chcete-li nábytek z masivního dřeva chránit před sluncem, chraňte jej co nejvíce před přímým slunečním světlem. Pokud jej musíte umístit do slunné místnosti, nezapomeňte nábytek každých několik měsíců otočit, aby byly všechny strany vystaveny stejnému množství slunečního záření.

K odfiltrování škodlivých slunečních paprsků můžete také použít okenní záclony. Pomohou vám těžké závěsy nebo žaluzie a na okna si můžete pořídit i speciální fólie odolné proti UV záření.

Teď už zbývá jen popřát vám hodně sil při tom správném úklidu a péči o váš nábytek z masivu.

Daniela Vaková, obsahový a SEO specialista

Exit mobile version