Partner rodící ženy by neměl do porodu zasahovat

Date:

O rodících ženách se vyjadřovali ponižujícím způsobem, mluvili o nich, jako by neuměli správně rozhodovat samy o svých tělech či o průběhu porodu. A bavili se i na vtipech o menstruaci.

Tak vyzněla ostatní epizoda populárního podcastu Doktor má Filipa, kterou tvoří lékař Jozef Fatrsík a zdravotní bratr Filip Machala. Jejich hostem byl ředitel bratislavské soukromé porodnice Sanatorium Koch Vladimír Cupaník.

V podcastu mimo jiné hovoří io tom, že ženy si do jejich nemocnice nosí porodní plány, ale nemocnice se řídí svým vlastním. V rozhovoru pro SME reaguje i na další vyjádření z podcastu.

V podcastu jste řekli, že jste v Sanatoři Kochu ženy předběhli a máte vlastní porodní plán, který respektuje požadavky, které vy považujete za rozumné. Jste šéfem soukromé porodnice, kde si ženy za porod platí a chodí k vám rodit i proto, aby se setkali s jiným přístupem než ve státní nemocnici. Dáváte jim takto signál, že ačkoli k vám přijdou s vlastním porodním plánem, vy půjdete stejně podle toho svého?

Takhle to nebylo myšleno.

V minulosti jsme se setkávali s absurdními porodními plány v tom smyslu, že se ženy dožadovaly i věcí, které jsou samozřejmé. Například běžně platí, že neuděláme nic, aniž bychom se ženy předem nezeptali.

A v těch plánech žádali, že se jich musíme před každým úkonem zeptat, co bylo pro mě překvapující. Tyto porodní plány byly víceméně zkopírovány z jednoho zdroje a ty těhotné ženy si myslely, že toto je ten správný, a chodily se stejným. Viděli jsme tam i ty samé chyby.

Mom and newborn baby skin to the skin after birth

Ale neignorovali jsme je, vzali jsme je a upravili tak, aby byly v souladu s nejnovějšími vědeckými poznatky as partnerským přístupem k rodičce. Náš porodní plán je vlastně informovaný souhlas a není problém, že by s ním ženy nesouhlasily, neboť my respektujeme jejich požadavky.

Kromě toho si myslím, že by se neměly dělat rozdíly mezi nestátními a státními nemocnicemi. I tam se přizpůsobili tak jako my, to znamená, že si uvědomujeme potřebu vytvořit partnerský vztah s těhotnou, rodičkou nebo gynekologickou pacientkou.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Objevte aktuálně nejlepší fotomobil na trhu

Nový smartphone vivo X90 Pro posouvá hranice možností nejen...

Nový vivo X90 Pro: ideální smartphone pro dokonalé fotky a videa

Toužíte po perfektních fotkách a videích, které můžete vždy...

Ubytování Benecko bylo naprosto dokonalé

Ubytování Benecko bylo po všech směrech naprosto dokonalé. ProFamily...

Kupte si krásný umělý stromeček a v radosti očekávejte blížící se Vánoce

Nepřejdou ani tři měsíce a Vánoce jsou tady, svátky,...