Partner rodící ženy by neměl do porodu zasahovat

Date:

O rodících ženách se vyjadřovali ponižujícím způsobem, mluvili o nich, jako by neuměli správně rozhodovat samy o svých tělech či o průběhu porodu. A bavili se i na vtipech o menstruaci.

Tak vyzněla ostatní epizoda populárního podcastu Doktor má Filipa, kterou tvoří lékař Jozef Fatrsík a zdravotní bratr Filip Machala. Jejich hostem byl ředitel bratislavské soukromé porodnice Sanatorium Koch Vladimír Cupaník.

V podcastu mimo jiné hovoří io tom, že ženy si do jejich nemocnice nosí porodní plány, ale nemocnice se řídí svým vlastním. V rozhovoru pro SME reaguje i na další vyjádření z podcastu.

V podcastu jste řekli, že jste v Sanatoři Kochu ženy předběhli a máte vlastní porodní plán, který respektuje požadavky, které vy považujete za rozumné. Jste šéfem soukromé porodnice, kde si ženy za porod platí a chodí k vám rodit i proto, aby se setkali s jiným přístupem než ve státní nemocnici. Dáváte jim takto signál, že ačkoli k vám přijdou s vlastním porodním plánem, vy půjdete stejně podle toho svého?

Takhle to nebylo myšleno.

V minulosti jsme se setkávali s absurdními porodními plány v tom smyslu, že se ženy dožadovaly i věcí, které jsou samozřejmé. Například běžně platí, že neuděláme nic, aniž bychom se ženy předem nezeptali.

A v těch plánech žádali, že se jich musíme před každým úkonem zeptat, co bylo pro mě překvapující. Tyto porodní plány byly víceméně zkopírovány z jednoho zdroje a ty těhotné ženy si myslely, že toto je ten správný, a chodily se stejným. Viděli jsme tam i ty samé chyby.

Mom and newborn baby skin to the skin after birth

Ale neignorovali jsme je, vzali jsme je a upravili tak, aby byly v souladu s nejnovějšími vědeckými poznatky as partnerským přístupem k rodičce. Náš porodní plán je vlastně informovaný souhlas a není problém, že by s ním ženy nesouhlasily, neboť my respektujeme jejich požadavky.

Kromě toho si myslím, že by se neměly dělat rozdíly mezi nestátními a státními nemocnicemi. I tam se přizpůsobili tak jako my, to znamená, že si uvědomujeme potřebu vytvořit partnerský vztah s těhotnou, rodičkou nebo gynekologickou pacientkou.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Jednoduchý tip, jak na fotky a videa v profesionální kvalitě. vivo X80 Lite je tady!

Taky jste vždy záviděli profesionálním tvůrcům jejich práci, kdy...

vivo X80 Lite klenot mobilní fotografie

Léto se chýlí ke konci, na nové zážitky a...

Soukromá školka Praha 10: To nejlepší pro vaše dítě

Mateřská škola je velkým pomocníkem pro zaměstnané rodiče, přičemž...