Jak ušetřit teplo (nejen) během Vánoc? 4 rady odborníků, které pomohou

Date:

Vánoční svátky jsou jedním z vrcholem topné sezóny. Během Štědrého dne se v domácnostech spotřebuje až o 93 % teplé vody více než v běžný pracovní den nebo v sobotu a rovněž roste i spotřeba tepla. Ta je vyšší o sedm procent, uvedl ve čtvrtek Slovenský svaz výrobců tepla (SZVT).

Jednotlivé místnosti vytápějte podle účelu a potřeby. Zimní období je pro spotřebu tepla náročné.
Podle odborníků však domácnosti mají možnosti, jak na výdajích za teplo ušetřit. Jaké to jsou? Podívejte se na ně s námi.

  1. Používejte ventily a regulujte

Jednotlivé místnosti vytápějte podle účelu a potřeby. V kuchyni můžete využívat vznikající teplo z domácích spotřebičů při pečení a vaření. Pokud je kuchyň spojena s obývacím pokojem, v době pečení klidně topná tělesa v obývací místnosti stáhněte na menší výhřevnost. Pozor však na úplné vypínání topení – to neřadí profesionálové ani tehdy, pokud se v bytě nezdržujete nebo na svátky odcestujete na několik dní – vytopit místnost po každodenním odstavení topení na normální teplotu je mnohem nákladnější.

  1. Větrejte s rozumem

Uspořit se dá i správným větráním. To by mělo krátké a intenzivní, nejlépe nárazově od tří do pěti minut. V zimě větrejte ráno, případně i večer před spaním. Během dne větrat nemusíte, pokud to není nutné – například s ohledem na vaření nebo pachy v kuchyni.

  1. Prevence funguje iv případě topení
Piggy bank sitting on the heater / thermostat

Platí to téměř všude – připraveným štěstí přeje. Máte-li doma správně utěsněná okna, vstupní či balkonové dveře, snižujete tak úbytky tepla těmito cestami. Před každou zimou byste měli jednotlivá okna a dveře zkontrolovat. Utěsnit je, nejde-li o hlubší závadu, však můžete i sami. U plastových oken například stačí po vzoru profesionála podetahovat jednotlivé šrouby.

  1. Pomoz si sám, i topení ti pomůže…

Ano, pokud například během slunečného (zimního) dne necháte okna bez závěsů či žaluzií, přidáte si v interiéru stupeň či dva navíc. Dávejte také pozor na to, abyste topná tělesa nezakrývala například závěsy, případně nábytkem. To způsobuje velké úbytky tepla a je rozumnější zejména v zimním období nechat proudit teplo z radiátorů přímo do interiéru.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Objevte aktuálně nejlepší fotomobil na trhu

Nový smartphone vivo X90 Pro posouvá hranice možností nejen...

Nový vivo X90 Pro: ideální smartphone pro dokonalé fotky a videa

Toužíte po perfektních fotkách a videích, které můžete vždy...

Ubytování Benecko bylo naprosto dokonalé

Ubytování Benecko bylo po všech směrech naprosto dokonalé. ProFamily...

Kupte si krásný umělý stromeček a v radosti očekávejte blížící se Vánoce

Nepřejdou ani tři měsíce a Vánoce jsou tady, svátky,...