Vstoupit, nebo nevstoupit do eurozóny?

Date:

Rozhodnutí o vstupu do eurozóny je pro mnoho zemí jednou z nejdůležitějších otázek, které ovlivňují budoucnost národního hospodářství. Vstup do této unie může být pro některé země lákavým cílem, zatímco jiné preferují zůstat mimo. Podívejme se na některé klíčové faktory, které při rozhodování hrají roli.

Výhody vstupu do eurozóny

Eurozóna je měnová unie některých členských států Evropské unie. Tyto státy se rozhodly přijmout euro jako svou hlavní měnu. Euro se tak stalo jediným zákonným platidlem těchto zemí. Tuto měnu však používají i další nečlenské státy EU – Vatikán, Černá Hora apod.

Eurozónu nyní tvoří 20 členských států Evropské unie. Česká republika mezi nimi není, ale zavázala se plnit kritéria pro přistoupení. Tato kritéria mají ochránit jak Českou republiku, tak i země, které již v eurozóně jsou, před případnými ekonomickými problémy souvisejícími s přijetím eura.

Jaké výhody vstup do této eurozóny může přinést?

Stabilita měny

Jednou z hlavních výhod je stabilita měny. Členové eurozóny sdílejí společnou centrální banku nesoucí název Evropská centrální banka (ECB). Ta má za úkol udržovat cenovou stabilitu v eurozóně. ECB má k dispozici různé nástroje (např. nastavení úrokových sazeb, měnové intervence apod.), aby stabilizovala hodnotu eura a zabránila nadměrnému kolísání měny.

Přijetí eura také znamená, že země používající stejnou měnu nemohou manipulovat s kurzem své měny proti ostatním zemím v eurozóně. Výhodou je, že se tím eliminuje spekulace na devalvaci či revalvaci měny, což vede k větší stabilitě kurzu.

I když eurozóna nemá úplně společnou fiskální politiku, členové se zavazují dodržovat určitá fiskální pravidla. Zároveň musí také sledovat jasně daná kritéria, která mají za cíl udržet v eurozóně fiskální stabilitu. To by tím pádem mělo přispívat k důvěře v ekonomiky zemí eurozóny a stabilizovat její měnu.

Vstup do eurozóny může přispět k větší stabilitě měny zemí eurozóny, protože země sdílející společnou měnu mají větší ekonomickou a měnovou stabilitu. A je to i díky sdíleným pravidlům a jednotným zásahům ECB.

Zjednodušení obchodu

Přechodem na společnou měnu euro se odstraňuje potřeba měnit měnu při obchodních transakcích se zeměmi eurozóny. To snižuje náklady a samozřejmě také komplikace spojené s konverzí měn a měnovými riziky.

Společná měna navíc pomáhá stabilizovat směnné kurzy mezi jednotlivými členy eurozóny, což celé obchodní prostředí činí předvídatelnějším. Vedle toho se také snižuje riziko vzniku měnových turbulencí, které by mohly negativně ovlivnit obchod.

Ve výsledku pak použití společné měny a standardizovaných platebních systémů přispívá k větší transparentnosti a přehlednosti obchodních transakcí. To usnadňuje obchodní dohody a snižuje riziko chyb či různých nedorozumění.

Lepší přístup k financím

Členství v eurozóně může zlepšit také přístup k financím. Česká republika by tak mohla získat snazší přístup k levnějším úvěrům a jiným typům financování. A to v důsledku může podpořit růst a rozvoj celé ekonomiky.

Členství v eurozóně však také umožňuje získat přístup k různým evropským fondům a programům, které finančně podporují např. oblast vzdělávání nebo výzkumu. Často mohou státy získat i finanční injekci na investici do své infrastruktury.

Nevýhody vstupu do eurozóny

Vstup do eurozóny však s sebou nese i určitá rizika, která nesmíme opomíjet. Přechod na společnou měnu, sdílení měnové politiky a podřízení se přísným fiskálním pravidlům přináší státům v eurozóně řadu omezení a vystavuje je různým ekonomickým výzvám.

Nevýhody vstupu do eurozóny vyžadují pečlivé posouzení. Zvážit musíme jak krátkodobé, tak dlouhodobé dopady. A vedle toho hledat cesty, jak minimalizovat rizika a využít příležitosti, které přináší integrace do společné evropské měnové oblasti.

Ztráta měnové politiky

Jednou z hlavních nevýhod spojených se vstupem do eurozóny je ztráta měnové politiky. Země přijímající euro ztrácí schopnost řídit svou vlastní měnu a měnovou politiku, což může ztížit reakci na ekonomické krize a specifické potřeby národního hospodářství.

Stát pak nemůže přizpůsobit svému stavu nástroje měnové politiky, např. nástroje podporující růst ekonomiky nebo nástroje sloužící k omezování inflace. Velmi se navíc omezí i boj proti nezaměstnanosti. Stát nemůže totiž svévolně snižovat úrokové sazby, které by podpořily růst, a tím pádem i zaměstnanost.

A jak se tohle dotýká nás, běžných občanů, je nasnadě. Rostoucí nezaměstnanost a propouštění vede i k naší finanční nestabilitě, zadlužování apod. Hůře se nám pak hledají cesty, kde si půjčit další peníze. Zvláště pokud máme u některé finanční instituce škraloup. V takových případech pak saháme např. po půjčkách bez registru, jako je třeba tato: https://proficredit.cz/pujcka-bez-registru. Obtížněji pak hledáme cesty, jak si finančně přilepšit.

Ztráta suverenity

Vstup do eurozóny může znamenat omezení suverenity, a to nejen v měnových záležitostech. Země jsou podřízené měnové politice Evropské centrální banky a mohou mít omezený vliv na měnové rozhodování. Musí dodržovat také předem určená pravidla, aby neohrozily stabilitu eura. Jenomže to může být problematické v období, kdy je daná země v recesi.

Navíc jsou rozhodnutí o některých hospodářských otázkách částečně přenesená na vyšší, tedy evropskou, úroveň. To pak v důsledku může značně omezovat schopnost států řídit si ekonomiku podle vlastních potřeb.

A v neposlední řadě mysleme i na to, že členství v eurozóně znamená částečné převzetí odpovědnosti za jiné členské státy. V případě hospodářských problémů jiných států se pak velmi těžko odolává tlaku na vytvoření a dotování záchranných programů pro země, které svou finanční situaci nezvládají.

Potenciální ekonomická nerovnováha

Společná měna nemusí vždy odpovídat ekonomické situaci jednotlivých zemí. To může vést k nerovnováze na poli inflace, konkurenceschopnosti či obchodní bilance. A právě tyto situace mohou být velmi obtížně řešitelné bez možnosti měnových úprav.

Rozhodnutí o vstupu do eurozóny je složité a závisí na mnoha faktorech. A to včetně faktorů politických, ekonomických a sociálních. Eurozóna nám může přinést výhody v podobě stability a zjednodušení obchodu. Vedle toho však musíme zvážit i potenciální nevýhody spojené se ztrátou měnové suverenity a možnou ekonomickou nerovnováhou.

Navíc to vše musíme zvážit ještě před tím, než učiníme finální rozhodnutí. Jen tak budeme mít v budoucnu klidné spaní, že jsme se rozhodli opravdu správně.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Neumíte šetřit? Poradíme vám, jak na to

Jsou lidé, kteří spoří bez potíží a dokážou už...

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

Zachyťte všechny barvy podzimu se smartphony vivo za akční cenu

Babí léto hraje všemi barvami a to je ideální...

Je lepší nůžkový, nebo klasický párty stan? V čem je rozdíl?

Na trhu se prodávají dva druhy párty stanů. Liší...