Sumy životního minima, ale i mnohé státní sociální dávky, které se od něj odvíjejí, čeká od 1. července či od ledna příštího roku změna. Základní dávka by měla vzrůst o 6,9 procenta a měla by přesáhnout částku 233 eur.
Životní minimum je v současnosti na úrovni 218,06 eura, od července by mělo vzrůst na 233,10. Výše životního minima ovlivňuje desítky státních dávek a statisíce lidí. Je však sporné, zda to při současné desetiprocentní inflaci bude stačit.
Životní minimum se upraví k 1. červenci tohoto roku, ale dávky na něj navázané se upraví buď k červenci 2022, nebo k lednu 2023 v závislosti na tom, jak úpravu té které dávky či příspěvku stanoví příslušná legislativní norma.
V závislosti na životním minimu se zvyšují například rodičovské dávky. Částka rodičovského příspěvku se upravuje týmž koeficientem, kterým se zvyšují částky životního minima s účinností vždy od 1. ledna následujícího roku, tedy od 1. ledna 2023. K uvedenému datu se tak částka rodičovského příspěvku zvýší z částky 280 na 299 eur, pokud matka před narozením dítěte nepracovala. Pokud dostávala mateřské, tak částka rodičovského příspěvku poroste z částky 383 na 410 eura. Také od ledna se zvýší i přídavek na dítě z 25,88 na 27,66 eura.
Nové částky životního minima ovlivní statisíce lidí
Už od července poroste i výše náhradního výživného, které za neplatícího rodiče hradí stát. Zatímco do konce června je jeho maximální výše 368,37, po prvním červenci naroste na 393,78 eura.
Více dostanou i těžce zdravotně postižené osoby, které pobírají opakované peněžní příspěvky na kompenzaci. Jde především o příspěvek na přepravu, na kompenzaci zvýšených výdajů. Zvýšení příspěvků se pozitivně dotkne téměř 150 tisíc lidí.
Zvýšení „hranice chudoby“ nadělá trochu problém budoucím žadatelům o předčasný důchod. Suma minimální penze se zřejmě zvýší ze současných 261,70 na 279,75. Může se tedy stát, že právě kvůli nesplnění této podmínky jim Sociální pojišťovna předčasnou penzi nepřizná.
peníze, euro, bankovky, eura, úvěr, hotovost, spoření, úspory