Potřebu hnojit pokojové rostliny velmi často přehlížíme. Na rozdíl od vnějších rostlin, kterým příroda poskytuje vláhu v podobě deště a živiny z okolní půdy, jediné, co má pokojová rostlina k dispozici, je obsah květináče.
Na začátku čerstvá půda poskytuje rostlině všechny potřebné živiny, ale po čase to už neplatí. Právě důsledné hnojení půdy v květináči je tehdy potřebným klíčem k tomu, aby se nám rostliny odvděčily zdravým a pěstovaným vzhledem a dotvářely tak harmonický prvek našeho domova.
Druhy hnojiva
Prodávají se ve více formách: tekuté, tyčinky, tablety, granule a sypké substráty s postupným uvolňováním. Nejvhodnější pro vnitřní použití je tekuté (kapalné) hnojivo a právě hnojivo s postupným uvolňováním.
Tyčinky a granule se zdají být pohodlné, ale nedistribuují velmi dobře půdou živiny. Granulovaná hnojiva jsou zase určena spíše k zevnímu použití.
Tip: Vždy dodržujte pokyny na etiketách. Přidáte-li příliš mnoho hnojiva, můžete rostlinu spálit. Překrmování hnojivem je jednou z nejčastějších chyb, kterých se dobře smýšlející zahrádkáři dopouštějí.
hnojení pokojové rostliny granulovaným hnojivem
Granulované hnojivo Zdroj: Shutterstock
Tekuté hnojivo
Ředí se vodou a aplikuje do květináče pomocí postřiku nebo přímo do půdy. Je třeba hnojivo aplikovat podle pokynů na popisném štítku, přičemž respektujme i potřeby rostlin.
Velkolisté rostliny budou potřebovat častější hnojení než ty drobné. Tekuté hnojivo poskytuje stálý přísun živin, jejichž dávkování můžete přesně kontrolovat.
V zimě je obecně doporučeno hnojit méně, než v létě, výjimkou jsou však rostliny kvetoucí v zimě, které potřebují přísun živin právě v tomto období (cyklámen, kalanchoe, orchidej apod.).