Chtěli byste nový rodinný dům a zvažujete dřevostavbu? Tento způsob výstavby má samozřejmě svá specifika, se kterými souvisí řada otázek. Na ty nejdůležitější se nyní pokusíme odpovědět.
- Jak probíhá výstavba?
Pod pojmem dřevostavba se mohou skrývat velmi odlišné konstrukční systémy – od tradičního srubu přes sloupkovou konstrukci realizovanou na stavbě, známou také jako „two-byfour“ (tedy 2 x 4 palce – podle průřezu dřevěného sloupku), až po stavby z tvz. CLT panelů, tedy celodřevěných plošných panelů z křížem lepeného dřeva. Největší oblibě se však dnes těší montované dřevostavby ze sendvičových panelů.
Přečtěte si také
Dům se zeleným srdcem: Uprostřed dřevostavby patio se zelení
Důvodů je několik – příznivá cena (a ta je obvykle „až“ na prvním místě), výborné parametry (podmínkou však je správně dimenzovaná skladba a použití kvalitních materiálů) i přímo expresně rychlá realizace. Výstavba montovaného dřevodomu je rozdělena na dvě části – dílce či panely se nejprve vyrobí v hale, teprve poté se z nich na parcele sestaví dům. Panely, které obvykle představují celé stěny domu, mívají hotové zateplení i fasádu, jsou v nich osazena okna a provedena příprava na elektroinstalaci.
Bílý dřevovod s upravenou zahrádkou a černou střechou
Montovaná dřevostavba může mít různé podoby. Například toto jsou dvě z variant typového domu Vela 115 od firmy ATRIUM. Zdroj: Miro Pochyba a Věra Doubková
Podobně se mohou vyrobit i střešní panely. Díky tomu lze dům na pozemku smontovat opravdu rychle. A jelikož se obvykle jedná o výstavbu na klíč, výhodou pro stavebníka je i komfort. Nemusíte totiž shánět a koordinovat různé řemeslníky či firmy, což vám ušetří nemálo času i starostí. Vše dodá jedna firma, se kterou si domluvíte i stupeň dokončení – od holodomu až po kompletně dokončenou stavbu včetně vnitřních povrchových úprav, dveří a vybavení koupelen.
- Jak dlouho to trvá?
Nejpůsobivější je fáze montáže dřevostavby – v pondělí máte prázdný pozemek, v pátek už na něm stojí dům. Z předem vyrobených dílů dokáže firma dokončit hrubou stavbu menšího rodinného domu běžně za
2 až 3 dny, větší dům máte pod střechou do týdne. Samozřejmě, na celou realizaci je potřeba podstatně více času – přibližně týden až dva trvá výroba panelů v hale, po jejich sestavení na pozemku je ještě zapotřebí několik týdnů na dokončovací práce. Pokud to vše sečteme, do čtyř až pěti měsíců od zahájení výroby může být dům dokončen tak, abyste se mohli nastěhovat. Stačí si jen přinést nábytek.
Kromě samotné realizace je nějaký čas potřebný i na přípravu – projekt, stavební povolení a financování. Pro velmi rozdílnou časovou náročnost individuálního a typového projektu, jakož i často otázkou délku stavebního řízení se však tento čas těžko odhaduje. Mohou to být dva měsíce, ale také násobně více.
Stavba domu v procesu
Jako velká stavebnice. Ve výrobní hale se připraví celé stěny domu – mají hotovou fasádu a hrubé omítky, osazená okna i dveře… Z takových panelů se dům sestaví na pozemku na předem připravených základech doslova za pár dní. Zdroj: ATRIUM.cz
Po získání stavebního povolení je třeba ještě pod budoucí dům připravit základy, které obvykle tvoří betonová základová deska. Beton zraje 28 dní, to znamená, že takový čas potřebuje k tomu, aby byl připraven na další stavební činnosti. Podtrženo a sečteno – když se před létem rozhodnete stavět a do září se vám podaří vyřídit financování i stavební povolení, na Vánoce už můžete bydlet v novém. Podmínkou je ovšem jednoduchý typový dům a zkušená realizační firma.
- Z čeho jsou stěny?
Podstatou montovaných dřevostaveb jsou tzn. sendvičové panely. Jejich základem je skeletová konstrukce z dřevěných trámků (používají se zejména dobře vysušené a stabilní KVH hranoly), která je vyplněna tepelnou a akustickou izolací (obvykle minerální vlnou) a opláštěná stavebními deskami – sádrokartonovými, sádrovláknitými, OSB nebo dřevovláknitými.
Rozestavěný jednopodlažní dům
Zima není překážkou. Jelikož většina příprav probíhá ve výrobních halách a při montáži nejsou potřeba tzv. mokré procesy, dřevodem lze postavit i v zimě. A když je hrubá stavba hotová, může se uvnitř začít temperovat a bez problémů pokračovat s pracemi v interiéru.
U obvodových stěn ze strany interiéru často navazuje tzn. instalační vrstva nebo předstěna, tedy další prostor s dřevěnou konstrukcí a tepelněizolační výplní, který slouží k pohodlnému a bezpečnému vedení instalací. Tento systém umožňuje dosáhnout špičkových parametrů při velmi malé tloušťce stěn. A to znamená více prostoru k bydlení.